Deze training is geaccrediteerd door het NVPA, VVH, NWP,
VNRT, NOBCO.
Geaccrediteerd
door de SKB.
*deze training is in samenspraak met het NVPA ontwikkeld.
Voor begeleidende, adviserende en therapeutische beroepsbeoefenaren
binnen de sectoren Psychosociale en Geestelijke Gezondheidszorg
De training omvat o.a. de volgende deelgebieden:
"Psychopathologie, Neuroseleer, Diagnostiek en Kennis over de
geestelijke gezondheidszorg."
De gehele training bestaat uit 4 dagen (= 8 dagdelen) en is bedoeld voor
zowel gespreks- als lichaamsgerichte therapeuten.

Locatie: Gebouw
Oud-Katholieke Kerk, Kon. Wilhelminalaan 5, Amersfoort.
Data najaar 2010: vrijdag 10/09/10 – 08/10/10 –
12/11/10 – 10/12/10 (volgeboekt)
Tijd: 10.00 – 16.30 uur. Zaal: Refter.
Kosten: € 600,= (incl. lunch, koffie/thee/casussen/DUC-certificaat).
Data voorjaar 2011: donderdag 10/02/11 – 10/03/11 –
14/04/11 – 12/05/11
Tijd: 14.00 – 21.00 uur. Zaal: Refter.
Kosten: € 600,= (incl. lunch, koffie-thee/casussen/DUC-certificaat).
De training wordt verzorgd door 2 gekwalificeerde docenten, die
jarenlang kennis en ervaring hebben opgedaan in de praktijk.
Aantal deelnemers: max. 18 per groep.
De inhoud van de cursus zal ten dele worden gemaakt met de
deelnemers. Naast theoretische worden met name praktische
leerdoelen beoogd:
Leerdoelen op kennisniveau:
De beroepsbeoefenaar:
-
heeft inzicht in
het DSM IV-systeem: ontstaan, geschiedenis voor- en nadelen en
opbouw (DSM is diagnostische
handleiding waarin psychische stoornissen worden geordend op
grond van beschrijvende kenmerken i.p.v. op basis van theorieën
over oorzaken. DSM IV is de 4e versie uit 1994);
-
heeft kennis van belangrijke ziektebeelden
(verschijnselen) , zoals: stemmings-, angst- en psychotische
stoornissen; persoonlijkheidsstoornissen; overspannenheid;
werkproblemen en levensfaseproblemen;
-
heeft kennis en
inzicht in begrip ik-sterkte om makkelijke en moeilijke cliënten
te onderscheiden;
-
heeft kennis van
de verschillende medicatiesoorten voor bovengenoemde
cliëntencategorieën;
-
kent de verschillende disciplines binnen de
geestelijke gezondheidszorg en hun behandelmogelijkheden en de
verwijsmogelijkheden.
Leerdoelen op praktisch niveau:
De
beroepsbeoefenaar:
-
kan een
eenvoudige DSM IV classificatie opstellen;
-
weet waar zijn
grenzen liggen m.b.t. het behandelen van cliënten;
-
weet klachten
goed uit te vragen en te verbinden met iemands verleden (juiste
diagnose);
-
kan klachten
behandelen, veroorzaakt door actuele of recente gebeurtenis, of
klachten veroorzaakt door persoonlijkheid/karakter;
-
kan de
ik-sterkte van de cliënt bepalen;
-
is in staat
draagkracht versus draaglast te analyseren;
-
weet te handelen
bij suïcidaliteit, paniek, dissociatie, depressie, psychose,
crisis;
-
weet om te gaan
met overdracht/tegenoverdracht gevoelens;
-
is in staat een
crisisplan te schrijven;
-
is communicatief
vaardig, zowel naar collega’s als naar cliënten;
-
is in staat een
behandeling goed af te ronden en te beëindigen.
-
weet advies in
te roepen of te verwijzen als hij twijfelt of het niet meer
weet.
Literatuur:
-
“Stemming en stoornis”, Francis & First, ISBN 9057120593
(verplicht);
-
"Dat moet mij weer gebeuren",
Willem van der Does, ISBN 9055944181 (verplicht).
-
“Het drama van het begaafde kind”, Alice Miller,
paperback, ISBN 9789049101657 (verplicht)
“Narcisme,
psychoanalytische beschouwingen”, red. Nelleke Nicolaï en Willem
Heuven, ISBN 9759085066903 (verplicht)
Tijdens de cursus wordt nog een aantal artikelen
per mail toegezonden.
Opbouw programma (4 dagen = 8 dagdelen):
Dag 1:
-
Kennismaking, praktische zaken;
-
Inventarisatie van wensen, problemen;
-
Inleiding begrip ik-sterkte;
-
Herkenning moeilijke mensen 1 (voor gespreks- en lichaamsgerichte
therapeuten).
Dag 2:
-
Herkenning moeilijke mensen 2 (voor gespreks- en lichaamsgerichte
therapeuten);
-
Inleiding
DSM IV classificatie;
- Vervolg
begrip ik-sterkte
-
Persoonlijkheidsstoornissen;
-
Depressieve en angststoornissen;
-
Andere stoornissen uit DSM IV.
Dag 3:
-
Vervolg DSM IV;
-
Algemene
behandeladviezen;
-
Tegenoverdrachtgevoelens van de behandelaar
-
Praktische problemen: psychose, suïcidaliteit, paniek,
dissociatie;
-
Verwijsmogelijkheden, opbouw geestelijke gezondheidszorg;
-
Casuïstiek.
Dag 4:
-
Afronding en
beëindiging behandeling;
-
Integratie van
alle thema’s aan de hand van casuïstiek
-
Alles wat is blijven liggen van de vorige dagen.
|
Werkvormen: |
Studiebelastinguren: |
|
| ●
inleidingen en
casuïstiekbespreking |
●
contacturen |
24 |
| ●
rollenspel (demonstraties
door docenten) |
●
literatuur |
80 |
| ●
rollenspel deelnemers |
●
praktijkopdrachten |
13 |
| ●
korte huiswerkopdrachten |
●
examenopdracht |
3* |
| |
|
|
*
De examenopdracht omvat een casus: samenvatting intake/ik-sterkte
analyse/DSM IV- R diagnose
Docenten:
-
Drs. Noor
van der Werf (gz-psycholoog/psychotherapeut)
-
Drs. Berny van Putten
(psychotherapeut / gz-psycholoog / zijnsgeoriënteerd begeleider)
-
Drs. Arjan
Vlasman (arts-psychotherapeut/zijnsgeoriënteerd begeleider)
(Deelnemers kunnen de docenten consulteren m.b.t. moeilijke
cliënten tijdens de duur van de training)
Na het volgen van de totale training en mits voldaan aan de gestelde
opdrachten, wordt een DUC-certificaat uitgereikt (waardering 120 SBU
= 4,3 ECTS).

Naar boven
↑↑